Zkoušíte různé metody, jak zapudit negativní myšlenky? Ne a ne se jich zbavit? Znám metodu, jak je zneškodnit…
Hledáme kouzlo, které jako mávnutím proutku vyřeší naše problémy. Jenže tak to bohužel nefunguje. Musíme se k tomu dopracovat.
Dlouho jsem hledala techniku, kterou bych se zbavila špatných vzorců myšlení. Zkoušela jsem EFT, kineziologii a jiné, ale nic nezabralo. U některých technik se vyžadovala každodenní praxe, ale to jsem nevydržela. Jiné zase slibovaly pozitivní změny hned po prvním sezení.
Před necelým rokem jsem odjela do Indie. Absolvovala jsem takzvané „jógové prázdniny“ v ašrámu na jihu Indie. Ašrám patří celosvětové organizaci Šivananda. Byla jsem na pochybách, nevěřila jsem, že by mi jóga pomohla. Praktikovala jsem ji pravidelně a v Indii už také předtím byla roku 2016. Tentokrát jsem nic neočekávala a brala to jako dovolenou, relax.
Možná i tím neočekáváním jsem zažila nečekané. Během dvou týdnů jsem se prodýchala, procvičila a prozpívala k naprosté euforii. Znáte takový ten pocit až bláznivě euforického stavu, kdy cítíte šimrání v hlavě a máte pocit, že vám srdce vyskočí blahem?
Najednou jsem viděla jasně, že to, co jsem považovala za „musím“, vůbec nemusím. Že si můžu dělat, co chci a žít život, jaký se mi zlíbí. Bohužel, ona euforická vlna byla jen dočasná a po návratu do Čech jsem tvrdě narazila. Ještě jsem nebyla „vyléčená“.
Pobyt v ašrámu byl prvním impulsem „nakopávákem“, který mi pomohl provést zásadní krok. Vykročit z pohodlí domova do neznáma. Ale až pravidelná praxe Šivanada jógy mě dovedla ke spokojenosti a k vnitřnímu klidu. Víc se dočtete v Mém příběhu.
A TEĎ VÁM ODHALÍM SLÍBENÉ TAJEMSTVÍ:
Jak na špatné myšlenky…
Negativních myšlenek se zbavíme tak, že zaměříme pozornost jinam. Tomu se říká síla koncentrace.
V praxi to znamená, že zaměříme pozornost na dech a na správné provedení cviku. Tím se zúží myšlenkový tok na minimum. V mysli si opakujeme jednoduché povely…“nádech“, „výdech“…zároveň se soustředíme na to, aby vzduch šel do břicha a do plic při nádechu a ven z břicha a plic při výdechu.
Hlídáme si také, aby nádech byl kratší a výdech o něco delší. Když provádíme jógovou pozici, hlídáme své tělo, aby bylo souměrné a nevychylovalo se na jednu či druhou stranu.
Touto technikou se po dobu praktikování zbavíme dotěrných myšlenek. Tím si mysl odpočine. Navíc se vědomým dechem dostáváme do meditace. Meditací léčíme duševní bloky a probíhá očistný a hluboký proces osobní proměny. Přečtěte si více o léčivé technice v mém eBooku.
Jenže dotěrné myšlenky mají tendenci se vracet. Velmi rádi otravují, jsou jako mouchy. A tak s nima naložíme stejně, jako s hmyzem. Máme několik možností, buďto se nastříkáme repelentem, ale ten funguje jen na některé druhy. Nebo je zlikvidujeme plácačkou. Nebo je budeme jednu po jedné vypouštět dveřmi.
Anebo…se naučíme zavírat dveře, aby nám tam ty dotěrné potvory nelítaly! Bingo! To je nápad, zavřeme vrátka. Už ty ošklivé masařky do našeho útulného pokojíčku nepustíme.
Můžeme si zvolit jednu techniku anebo jich kombinovat více. Ale dobrá zpráva je, že špatné myšlenky lze vyhubit. A pokud se nám nepodaří je vyhubit, tak alespoň zredukujeme jejich počet:). Více o technikách hubení hmyzu, ehm tedy pardón „špatných myšlenek“ v mém eBooku.
Vaše lektorka Šivanada jógy Helča:)